Svenska Synonymer
Välj en ordbok


Svenska Synonymer
Välj en ordbok


Nyhetsbrev

Att slå sig i pol, och andra vänliga uttryck

TEMA: VÄNSKAP
Det språkliga nyhetsbrevet från den digitala ordboken
Vänskap och kärlek kan överbrygga det mesta – till och med fängelsemurar. När vi talar om våra polare (kompisar) använder vi oss av gammal fängelsejargong. 

Substantivet polare är över hundra år gammalt och hänger ihop med det idag försvunna slangordet pol/pole som betydde kamrat eller fästman/fästmö.

Förr kunde man slå sig i pol eller gå i  pol med någon. Men det var verbformen (att) pola som överlevde. Uttrycket är fortfarande starkt vardagligt och kan syfta på allt från att vara kompisar till att ha ett fast förhållande eller en sexuell relation. Det är med andra ord upplagt för missförstånd!

Orden har troligen sitt ursprung i ett slaviskt språk och ska från början ha betytt halv.
SAGT OM VÄNSKAP
"Somliga söker tröst hos präster, andra i poesin; jag hos mina vänner."
– Virginia Woolf

“Vänskap går före släktskap."
– Svenskt ordspråk

"Den som är allas vän är ingens."
– Aristoteles

"Kärleken är blind. Vänskapen blundar."
– Friedrich Nietzsche
 
VÄNNER FRÅN VENUS?
Vän kan vara både substantiv och adjektiv. Som adjektiv betyder det ungefär fager/vacker. Substantivet kommer från fornsvenska vin, som också drycken fått sitt namn från.
Liknande former finns i andra fornspråk som t.ex. fornengelska (wine).
Orden kan vara besläktade med latinets venus (kärlek, behag – samt namnet på kärleksgudinnan, Venus) och vánas (lust) på sanskrit.
 
ENGELSKA VÄNSKAPSORD
Det finns många ord för vän på engelska. Här är några:

Friend (neutralt ord för vän)
Mate (kompis, vanligt i Storbritannien, Australien och Nya Zeeland)
Pal (kompis, vanligare i USA)
Buddy (eller bud, kompis, särskilt i USA)
Comrade (kamrat)
Chum (kompis)
Crony (polare)
Bro (slang för brother, bror)
Sis (slang för sister, syster)
ORD I OREDA
Bokstäverna och orden i uttrycket ovan har kastats om. Antalet bokstäver och ord stämmer, men ordningen är fel. Vilket är uttrycket?

Här är en ledtråd: Trevlig kamratskap

Listat ut det? Du kan antingen svara på detta mejl eller mejla till [email protected]. Vi lottar ut en vinnare bland de rätta svaren.

Svaret på förra veckans ord i oreda var: Vara från vettet.
Och vinnaren blev: Eva Bergström.
Som får testa ett premiummedlemskap under 2 veckor. 
(O)VÄNLIGA UTTRYCK
Att stå/vara på vänskaplig fot med någon innebär att man är vänligt inställda till varandra, men inte nödvändigtvis att man är såta vänner (förtroliga vänner – men uttrycket används ofta ironiskt).

Det kan också vara bra att ha en vän i viken (antingen en kärleksförbindelse, vän eller en betydelsefull person som kan hjälpa en). Och som fotbollsspelare är det bäst att vara vän med bollen.

Ibland händer det att någon slår in en kil mellan vänner, så att de hamnar i luven på varandra, blir osams eller kommer ihop sig som man också kan säga. Det vill säga bli ovänner.
KVISS
Denna veckas språkkamp handlar om vänskap.
Du hittar frågorna på: kamp.synonymer.se

Som du kanske märkt skickar vi nu också ut resultatet av veckokampen och av enskilda språkkamper (1 mot 1) per email.

Du kan också se listan över hela förra veckans ranking och rankingen just nu denna vecka i Språkkampens topplista.

Förra veckans vinnare: SäxtiFäm.
VECKANS KORSORD
Veckans tematiska korsord ligger nu uppe. Temat är vänskap.

Du som är inloggad kan lösa krysset och skicka in lösningen på sidan. 
Premiummedlemmar har även tillgång till måndags- och fredagskrysset och korsordsarkivet. 

Förra veckans vinnare: Tabben.
PREMIUM
Som premium-medlem får du tillgång till:
  • synonymer.se utan annonser
  • en stor engelsk ordbok
  • korsordsarkivet
  • flera nya korsord varje vecka
Läs mer och teckna premium-medlemskap HÄR.

Gillar du vårt nyhetsbrev?

Prenumerera och få kommande utskick direkt i inkorgen – precis som över 70 000 andra läsare.