Den
spektakulära kuppen mot Louvren i Paris har blivit en världsnyhet. Tjuvarna tog sig med hjälp av en stegbil in genom ett fönster och stal ovärderliga juveler och historiska smycken från glasmontrar medan turisterna var på väg in. En
rififikupp, kan man säga. Uttrycket etablerades i svenskan när Jules Dassins franska gangsterfilm
Rififi (originaltitel: "Du rififi chez les hommes") gjorde succé i Sverige 1955. Den olidligt spännande inbrottsscenen gjorde ett sådant intryck att filmen fick ge namn åt spektakulära, förslagna kupper i allmänhet. Och i synnerhet sådana där tjuvarna tar sig in via taket, golvet eller genom en vägg.
Rififi är ett ålderdomligt franskt slangord som på ett ungefär betyder "bråk" – eller "kurr" för att använda ett gammalt svenskt slangord. Det franska ordet bildades av ordet
rif, som var den franska militärtermen för "stridszon" under första världskriget. En udda detalj i filmen
Rififi är att en av rollfigurerna kallas "Jo le Suédois", svensken Jo, och ska föreställa en svensk gangster – han spelades av österrikaren Carl Möhner.