Svenska Synonymer
Välj en ordbok


Svenska Synonymer
Välj en ordbok


Nyhetsbrev

Höstiga ord och uttryck

TEMA: HÖSTEN
Det språkliga nyhetsbrevet från den digitala ordboken
”Höstens dagar äro genom­skinliga och målade på skogens gyllne grund”, skrev Edith Södergran i dikten Höstens dagar (1916). Om det var den poetiska definitionen av höst så är den meteorologiska definitionen enligt SMHI att dygnsmedeltemperaturen ska vara stadigt sjunkande och lägre än 10 plusgrader (men högre än 0) fem dygn i följd. Där är vi lyckligtvis inte ännu, men kalendariskt är september en höstmånad. Ordet höst betydde ursprungligen ’skörd’. Därifrån kommer också verbet inhösta (även som partikelverb, hösta in), dvs. bärga eller inkassera en större mängd av något. Formen höst finns enligt SAOB belagd i svenskan från 1521, i en översättning av Nya testamentet, och 1526 hade ordet börjat användas om årstiden. Den fornsvenska formen höster härstammar från 1300-talet och utvecklades ur det germanska ordet harƀusta (som blev Herbst på tyska och harvest på engelska, dvs. ’skörd’).
KAN DU HÖSTVÄXTERNA?
Det finns många växter och en del insekter med höst i namnet.

Höstadonis (kallas också 'gossen i det gröna', bild ovan).
Höstfibbla
Höstfluga (även ansiktsfluga).
Höstkrokus.
Höstlilja.
Höstlåsbräken.
Höstmusseron (svamp).
Höstmätare (fjäril).
Höstsyrén (även höstflox och syrenhortensia).
Höstöga.
INGEN BRITTISK SOMMAR
Det pratas om brittsommar och indiansommar när det är fint väder på hösten, men vad är skillnaden? Först ska vi klargöra att ’britt’ inte syftar på britterna – i Storbritannien säger man Indian summer. I själva verket syftar det på Heliga Birgitta (Britta) som helgonförklarades 7 oktober. Därför är brittsommar kopplat till fint väder runt Birgittadagen som infaller på detta datum. Förr fanns även varianten brittmässesommar (efter Brittmässa). Några äldre svenska synonymer är grävlingssommar, som enligt SAOB anspelade på att grävlingar ofta samlar förråd på hösten, och fattigmanssommar

Indiansommar syftar på fint väder när som helst på hösten, men enligt SMHI bör det ha föregåtts av kallt höstväder med en frostnatt. Ursprunget till uttrycket är omtvistat. Enligt en teori syftade det på en varm höstperiod då de nordamerikanska ursprungsinvånarna bedrev buffeljakt. Enligt en annan teori myntades det under det brittiska kolonialväldet i Indien och syftade på en varm period efter sommarmonsunerna.

Gillar du vårt nyhetsbrev?

Prenumerera och få kommande utskick direkt i inkorgen – precis som över 70 000 andra läsare.