Svenska Synonymer
Välj en ordbok


Svenska Synonymer
Välj en ordbok


Nyhetsbrev

I när och fjärran - geografiska ord & uttryck

TEMA: GEOGRAFI
Språkligt nyhetsbrev från den digitala ordboken
”Jag är inte bra på geografi, jag har inte koll på var länder ligger och sånt.”

Kanske stämmer detta in på dig eller någon du känner, men det är faktiskt inte helt sant. Det är nämligen kartografi personen ovan inte är så bra på.

Kartografi är framställningen av och vetenskapen om kartor, som i sin tur är en forskningsgren inom geografin. Men geografi handlar inte bara om kartor, utan om allt som finns på jordytan: land, hav, berg, glaciärer och så vidare.

Vi har plockat ihop geografirelaterade ord till ett kviss, där du kan testa om du har koll på allmängeografiska ord som demografi och hydrologi, men också kartografiskt relaterade ord som västgötaklimax och stockholmsäktenskap. Du hittar också geografiska ord i veckans korsord.
GEOCENTRISK
Som du vet snurrar jorden runt solen. Men det visste människorna inte före 1500-talet. Då trodde man att alla planeter samt solen snurrade runt jorden. Man hade en geocentrisk världsbild, till skillnad från den heliocentriska världsbild vi anammar sedan Kopernikus tid.
 
KORSORD
Kan du lösa veckans korsord? Skicka oss orden som ska stå i de grå rutorna efter pilarna. Den som gör det först får en vecka på synonymer.se utan annonser (när detta lanseras).

Förra veckans korsordsvinnare var Bo Wennström i Luleå.
IDIOM
Att be någon dra dit pepparn växer är att be henne eller honom - med ett annat idiom - att fara och flyga, det vill säga försvinna (ut min åsyn), gärna långt bort.
Uttrycket har använts sedan 1500-talet och syftar på landet Guyana, där cayennepepparn växer.
NAMNSDAGAR
I urval från denna vecka:
  • Gertrud, tyskt namn sammansatt av ord för spjut och kraft, 17/3
  • Josef, hebreiskt namn som betyder herren ska föröka, 19/3
  • Joakim, hebreiskt namn som betyder herren ska upprätta, 20/3
MEST SÖKTA FÖRRA VECKAN
De mesta sökta orden på synonymer.se föregående vecka.

1. Arena
2. Implicera
3. Etablerad
4. valv
5. Alludera
KAN DU ORDEN?
Vad är ett gällivarehäng?
Och ett stockholmsäktenskap?

Till kvissen =>
PREFIXET GEO-
Ett prefix kallas en del av ett ord som sätts före ordets huvudsakliga del. Exempelvis o i ovänlig, post i postmodernism och trans i transnationell.
Och som geo i geografi, geologi och geometri.
Geo härstammar från det grekiska ordet för jord: γεω.  
KOMBINATIONER
Geografi vet du förstås vad det är. Och kanske även att det är en en sammansättning av orden geo och grafi (det senare betyder skriva på grekiska).
Men vet du vad geodesi, geotermisk och plangeometri är för något?
AVLÄGSNA PLATSER
  • Långtbortistan
    Namn på land i Kalle Anka som ligger långt  från Ankeborg.
     
  • Tjotahejti
    Fiktiv plats som används för att uttrycka att något ligger mycket långt bort. Exempelvis: 'Han har åkt till Tjotahejti'.
    Kommer av ett gammalt ord för Tahiti.   
SMEKNAMN PÅ STÄDER
  • The Big Apple (Det stora äpplet)
    New York
  • Sméstan
    Eskilstuna
  • Den eviga staden
    Rom
  • Lilla London
    Göteborg
  • Sin City (Syndernas stad)
    Las Vegas

Gillar du vårt nyhetsbrev?

Prenumerera och få kommande utskick direkt i inkorgen – precis som över 70 000 andra läsare.