sätta ut

Hjälp oss förbättra innehållet

Föreslå nya ord eller lämna feedback

Föreslå ett nytt ord eller uttryck

Fyll i samtliga fält markerade med en asterisk (*) korrekt för att skicka in ditt bidrag, och var noga med stavning.

Uppslagsordet kan endast innehålla bokstäver, mellanslag och bindestreck. Max 75 tecken.

Max 150 tecken.

Genom att fylla i din e-postadress godkänner du att den sparas hos oss. Läs mer i vår Integritetspolicy

Tack för att du bidrar till vår levande ordbok!

Hur används ordet sätta ut?

  1. När vågar man sätta ut påskplanteringarna?

    Nu överväger man att sätta ut vakter.

    – Jag brukar sätta ut lite i dammarna.

    Att sätta ut subjektet var obligatoriskt.

    Vilka sorter kan man sätta ut redan nu?

Rösta på användares bidrag

Är “rop” en bra synonym till ordet auktionsbud?
//
Mer innehåll nedan
Fortsätt scrolla

Dagens namnsdag

Tryggve

Nordiskt namn som betyder *trygg* eller *trogen*.

Dagens uttryck

Vara hård och krävande

Den nya presidenten väntas driva en hård linje i utrikespolitiken

Dagens ord
Alla våra spel

Fubuki®

Spela nu

Krypto

Spela nu

Fluffy Cuddlies

Spela nu

Krisskross

Spela nu