svälla upp

Hjälp oss förbättra innehållet

Föreslå nya ord eller lämna feedback

Föreslå ett nytt ord eller uttryck

Fyll i samtliga fält markerade med en asterisk (*) korrekt för att skicka in ditt bidrag, och var noga med stavning.

Uppslagsordet kan endast innehålla bokstäver, mellanslag och bindestreck. Max 75 tecken.

Max 150 tecken.

Genom att fylla i din e-postadress godkänner du att den sparas hos oss. Läs mer i vår Integritetspolicy

Tack för att du bidrar till vår levande ordbok!

Hur används ordet svälla upp?

  1. – Tungan kunde svälla upp till det dubbla.

    Buken kan svälla upp till följd av ascites, och tarmfunktionen störas.

    Solen kommer att svälla upp till en röd jätte -250 gånger Solens nuvarande storlek.

    Den ökade energiutstrålningen från kolförbränningen får stjärnan att svälla upp ytterligare till en röd superjätte.

    Bilder på biafrabarn med magar som svälten fått att svälla upp spreds över hela världen.

Rösta på användares bidrag

Är “rop” en bra synonym till ordet auktionsbud?
//
Mer innehåll nedan
Fortsätt scrolla

Dagens namnsdag

Sibylla

Latinskt namn som betyder *sierska*.

Relaterade namn: Sibyl

Ha en orealistiskt positiv bild av något

När man är kär ser man på framtiden genom rosafärgade glasögon

Dagens ord

Vad betyder Stagad?

Synonymer till Stagad

Alla våra spel

Fluffy Cuddlies

Spela nu

Sudoku

Spela nu

Mythical Jewels

Spela nu

Brobyggare

Spela nu