gula fläcken

Synonymer till gula fläcken

  1. makula

Hjälp oss förbättra innehållet

Föreslå nya ord eller lämna feedback

Föreslå ett nytt ord eller uttryck

Fyll i samtliga fält markerade med en asterisk (*) korrekt för att skicka in ditt bidrag, och var noga med stavning.

Uppslagsordet kan endast innehålla bokstäver, mellanslag och bindestreck. Max 75 tecken.

Max 150 tecken.

Genom att fylla i din e-postadress godkänner du att den sparas hos oss. Läs mer i vår Integritetspolicy

Tack för att du bidrar till vår levande ordbok!

Vad betyder gula fläcken?

Hur används ordet gula fläcken?

  1. Den lilla gula fläcken i ögats näthinna är ett av våra mest sårbara organ.

    Åldersrelaterade förändringar i den så kallade gula fläcken i näthinnan är den vanligaste orsaken till att svenskar över sextio år får kraftigt försämrad syn.

    Den gula fläcken i snöslänten bredvid ingången spelade ingen roll.

    Hans bedövade hjärna försökte reda ut vad han skulle ha gjort om han hade förstått vad den gula fläcken i snön betydde.

    Björnen hade inte följt efter uppför backen utan stod och nosade och petade på den gula fläcken i snön.

Rösta på användares bidrag

Är rop en bra synonym till ordet auktionsbud?
//
Mer innehåll nedan
Fortsätt scrolla

Dagens namnsdag

Tekla

Grekiskt namn som består av betydelseelementen *gud* och *rykte*.

Tea

Kortform för de grekiska namnen Dorotea, *Guds gåva*, Teodora, *Guds gåva*, och Teresia *kvinna från ön Thera*.

Vara en naturbegåvning på ett område; passa utmärkt för något

Han argumenterade alltid som liten och verkade vara född till att bli advokat

Dagens ord

Vad betyder Nejd?

Alla våra spel

Sänka skepp

Spela nu

Tectonic®

Spela nu

Krisskross

Spela nu