god idé

Hjälp oss förbättra innehållet

Föreslå nya ord eller lämna feedback

Föreslå ett nytt ord eller uttryck

Fyll i samtliga fält markerade med en asterisk (*) korrekt för att skicka in ditt bidrag, och var noga med stavning.

Uppslagsordet kan endast innehålla bokstäver, mellanslag och bindestreck. Max 75 tecken.

Max 150 tecken.

Genom att fylla i din e-postadress godkänner du att den sparas hos oss. Läs mer i vår Integritetspolicy

Tack för att du bidrar till vår levande ordbok!

Hur används ordet god idé?

  1. - Jag brukar säga att när en god idé fötts går den inte att stoppa.

    - Det är en god idé att börja med konsulterna.

    - Det var verkligen en god idé av SVT att ändra upplägget.

    Det är alltid en god idé att vara misstänksam mot det mesta och tänka själv.

    Bra idé att följa lokalbefolkningen För att skaffa sig en övre prisbild är det en god idé att uppsöka de statliga centren för konsthantverk först, där är priserna någorlunda fasta.

Rösta på användares bidrag

Är rop en bra synonym till ordet auktionsbud?
//
Mer innehåll nedan
Fortsätt scrolla

Dagens namnsdag

Tekla

Grekiskt namn som består av betydelseelementen *gud* och *rykte*.

Tea

Kortform för de grekiska namnen Dorotea, *Guds gåva*, Teodora, *Guds gåva*, och Teresia *kvinna från ön Thera*.

Vara en naturbegåvning på ett område; passa utmärkt för något

Han argumenterade alltid som liten och verkade vara född till att bli advokat

Dagens ord

Vad betyder Nejd?

Alla våra spel

Tectonic®

Spela nu

Fluffy Cuddlies

Spela nu

Krypto

Spela nu